Новини



Західна Україна за минулий тиждень: Нові обласні прокурори та вибрики мобілізації


На минулому тижні нові прокурори були призначені в шести з восьми областей Західної України. В основному це «парашутисти» з Києва, волю якого ці люди і будуть виконувати в регіоні.


Майже у всіх областях регіону призначено нових керівників прокуратур

Новий генеральний прокурор України Руслан Кравченко, призначений 21 червня, почав «зачистку» обласних прокуратур, розставляючи на керівні посади своїх людей. На минулому тижні нові прокурори були призначені в шести з восьми областей Західної України. В основному це «парашутисти» з Києва, однак є і поодинокі винятки.

Один з них – новий прокурор Закарпатської області Мирослав Пацкан, який народився у 1986 році в селі Стеблівка, що в Хустському районі Закарпаття. Освіту він здобув у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого. У 2008-2011 роках Пацкан працював слідчим прокуратури та заступником прокурора Ужгорода, а наступні 5 років – прокурором Ірпеня та Бородянського району Київської області. У 2016-2019 роках був заступником прокурора Рівненської області, а потім – першим заступником прокурора Житомирської області. Перед поверненням на Закарпаття працював першим заступником керівника Бориспільської окружної прокуратури. Мирослав Пацкан належить до впливової закарпатської родини – він брат колишнього депутата Верховної Ради та керівника Рахункової палати Валерія Пацкана.

Андрій Максимчук, новий прокурор Рівненської області, народився у 1983 році у селі Дітківці Львівської області, проте вся його кар’єра пов’язана з Рівненщиною. У 2007-му Максимчук закінчив Національну юридичну академію і того ж року розпочав роботу в органах прокуратури Рівненської області. Починав Максимчук зі старшого слідчого, протягом 12 років був заступником і першим заступником керівника Рівненської окружної прокуратури, у 2023 році очолив її, а тепер став керівником Рівненської обласної прокуратури. Варто відзначити, що посада прокурора Рівненської області була вакантна з осені 2024 року, коли з неї звільнився Андрій Рудницький заради призначенні підвищеної пенсії.

Умовно місцевим кадром є новий прокурор Тернопільської області Віталій Панченко. Він народився у Тернополі в 1985 році, закінчив Національну юридичну академію у 2008 році і відтоді служить в органах військової прокуратури. Панченко працював на посадах слідчого, прокурора відділу, начальника відділів у військовій прокуратурі Західного та Південного регіону України, був старшим слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону України, заступником та першим заступником військового прокурора сил антитерористичної операції. Останнім часом перебував на керівних посадах у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Офісу Генерального прокурора.

Ще один виходець з військової прокуратури, Антон Войтенко, очолив прокуратуру Івано-Франківської області. Войтенко народився у 1984 році в Умані Черкаської області, після закінчення Національної юридичної академії у 2007-му працював в органах військової прокуратури Центрального регіону України, де дослужився до начальник управління процесуального керівництва. У січні 2020 року Антон Войтенко став прокурором Рівненської області, а у вересні того ж року очолив Львівську обласну прокуратуру. З 2023 року працював заступником генерального прокурора України.

Новий прокурор Чернівецької області Віктор Логачов народився у 1987 році у Луганську, у 2009 році закінчив юридичний факультет Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. З грудня 2009 по липень 2014 року Логачов працював в органах прокуратури Луганської області, потім перейшов на роботу в Київ, де обіймав керівні посади. Зокрема, з березня 2021 по липень 2025 року він очолював Дарницьку окружну прокуратуру Києва.

Колишній же прокурор Чернівецької області Антон Ковальський відтепер керує Хмельницькою обласною прокуратурою. Він народився у Вінниці (до речі, інформації про дату народження та освіту Ковальського у відкритому доступі немає), і розпочав роботу в органах прокуратури у 2011 році. Протягом кар’єри обіймав посади від старшого слідчого до заступника прокурора Вінницької області. Згодом працював заступником керівника Вінницької обласної прокуратури, а у листопаді 2021 року його було призначено керівником Чернівецької обласної прокуратури. Нагадаємо, що у жовтні 2024 року екс-керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник позбувся посади через «інвалідний» скандал. З’ясувалося, що в органах прокуратури області працює 51 прокурор-інвалід, серед яких і сам Олійник.

Прокурори Львівської та Волинської областей наразі зберегли свої посади, проте, швидше за все, це пов’язано з тим, що в Києві ще не знайшли їм заміну.

Мобілізація в Західній Україні стає все більш тотальною

Мешканка Здолбунова (Рівненська область) Ольга Пашко на минулому тижні розповіла у Фейсбуці про долю свого чоловіка, якого викрали співробітники ТЦК. Олександр Пашко сам звернувся у районний ТЦК для подання заяви про відстрочку із всіма необхідними документами, які підтверджують його статус багатодітного батька – в сім’ї Пашко троє неповнолітніх дітей.

«Після цього працівники ТЦК обмежили чоловіка в пересуванні, вилучили телефон і доставили на ВЛК, аби в подальшому відправити на полігон у Тучин. Ніякої інформації та зв’язку від нього більше не було», – зазначила Ольга Пашко. Нагадаємо, поблизу села Тучин у Львівській області знаходиться Яворівський полігон.

Рівненський обласний ТЦК у відповідь звинуватив Олександра Пашка у порушенні закону. «Громадянин Пашко О.В. не з’являвся до ТЦК жодного разу з початку повномасштабного вторгнення, не оновлював свої облікові дані, не проходив ВЛК і не надавав жодних персональних документів щодо наявності у нього дітей. Тому, відповідно до вимог законодавства, був призваний на військову службу по мобілізації. Це не позбавляє чоловіка права на звільнення, як багатодітного батька. Після оформлення відповідних документів він буде звільнений з лав Збройних Сил України», – йдеться у повідомленні ТЦК.

От тільки мобілізований може просто не дожити до звільнення, навіть якщо йому чи його рідним вдасться змусити ТЦК прийняти необхідні документи.

Речниця Рівненського обласного ТЦК Тетяна Камерістова підтвердила журналістам, що Пашко наразі перебуває у навчальному центрі й додала, що у нього вилучили мобільний телефон «у цілях безпеки». З її слів, часто чоловіки після мобілізації починають публікувати фото та відео з полігонів із геолокацією, а «росіяни використовують це для коригування ракетних ударів».

Ще цікавіша історія трапилася у Тернопільській області. 3 липня в СБУ повідомили, що їхні співробітники затримали у Кременці 21-річного місцевого мешканця, якого підозрюють у поширенні антиукраїнських поглядів i самовільному залишенні військової служби.

«Після початку повномасштабного вторгнення Росії він неодноразово публічно висловлював свої антиукраїнські погляди. Зокрема, він заперечував факти російської агресії проти України та звинувачував країни-партнери у початку війни i «утилізації людей». Також фігурант називав напад російських окупантів «договорняком» i «війною корпорацій»» – сказано в повідомленні СБУ.

В спецслужбі стверджують, що «зловмисник був призваний на строкову військову службу, згодом він самовільно залишив навчальний табір i переховувався». Як відомо, останній призов в Україні проводили в жовтні 2021 року, після запровадження військового стану в лютому 2022-го строкову військову службу було скасовано, її замінила загальна мобілізація. При цьому, хоча термін строкової служби складав від 12 до 18 місяців, призовники перебували в лавах українських формувань до весни 2024 року, і їх в порушення закону кидали на передову.

Оскільки дезертиру з Кременця лише 21 рік, і законно мобілізувати його не можуть (мобілізація починається з 25 років), то хлопця вирішили надовго кинути за грати. «Суд обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. За скоєні злочини йому загрожує позбавлення волі на строк до 10 років» – йдеться в повідомленні СБУ.

Варто відзначити, що представники влади різного рівня відкрито використовують ТЦК в якості карального інструмента. 1 липня в мережі з’явився аудіо запис зустрічі начальника Чернівецької обласної військової адміністрації (ОВА) Руслана Запаранюка з депутатами Чернівецької облради від партії «Слуга народу», на якій чиновник погрожував депутатам мобілізацією та спонукав голосувати «правильно» за кадрові питання.

Коли депутат Анатолій Іліщук заявив, що у нього проблеми з військкоматом, приходять повістки та штрафи, Запаранюк відповів: «Ти говори зі мною, ти ж не говориш. Ти пішов, пропав. Я сказав, щоб тебе не чіпали. Я ж не можу читати твої думки, не знаю, що тобі там приходить. Тебе не чіпають? Не чіпають». Далі Запаранюк заявив, що може допомогти «розв’язати питання» зі штрафами та наголосив, що це не має нічого спільного з політикою.

Анатолій Іліщук підтвердив, що запис його дискусії з очільником Чернівецької ОВА Запаранюком є справжнім. За словами депутата, саме після відмови голосувати за кадрові питання на сесії обласної ради, він зазнав переслідувань з боку ТЦК, його також звільнили з роботи та виключили з фракції «Слуга народу». «На сесію не можу поїхати, бо дали мене в розшук – ТЦК мене шукає», – розповів депутат. Іліщук також написав заяву до Державного бюро розслідувань, у якій офіційно звинуватив губернатора у перешкоджанні здійснення повноважень депутата місцевої ради.

Як повідомляв ЗУНР, Руслан Запаранюк вже кілька місяців тому отримав право звернутися до Верховної Ради з пропозицією достроково припинити повноваження Чернівецької обласної ради, оскільки жодної сесії цієї ради в 2025 році не відбулося – через бойкот з боку депутатів, підконтрольних губернатору. Місцеві коментатори не виключають, що оприлюднення скандального аудіо запису прискорить розпуск облради.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?