Новини



Помер багаторічний бурґомістр Чернівців Микола Федорук


Він очолював місто 17 років – з 1994 по 2011-й, пізніше владу у Чернівцях захопили висуванці Фірташа.

Вранці 7 травня 2025 року стало відомо про смерть Миколи Федорука – колишнього міського голови Чернівців, який протягом багатьох років визначав політичне життя міста. Він запам’ятався як один із найтриваліших мерів в історії Чернівців, а згодом – як народний депутат України.

Микола Трохимович Федорук народився 20 березня 1954 року в селі Пісочне на Волині. Згодом переїхав до Чернівців, де й розпочав трудову діяльність. Його перша освіта була технічною — у 1976 році він закінчив Львівський політехнічний інститут за спеціальністю "Напівпровідникові і електронні прилади", отримавши кваліфікацію інженера електронної техніки. Свою кар’єру Микола Федорук почав у 1976 році на підприємстві "Гравітон" у Чернівцях, де працював інженером-технологом.

Політичну діяльність розпочав у 1977 році в комсомольських організаціях, швидко просуваючись від секретаря комітету комсомолу до першого секретаря обласного комітету ЛКСМ України. У 1991 році здобув другу вищу освіту в Київському інституті політології та соціального управління за спеціальністю "Теорія соціально-політичних відносин". Після здобуття Україною незалежності продовжив активну політичну діяльність, хоча його комуністичне минуле згодом стало предметом люстраційних обговорень. 

У 1994 році Миколу Федорука обрали головою Чернівецької міської ради та її виконавчого комітету. Після реформи місцевого самоврядування у 1997 році він став міським головою Чернівців. Його неодноразово переобирали – у 1998, 2002, 2006 та 2010 роках, часто з переконливою перевагою. Зокрема, у 2010 році він здобув майже 63% голосів виборців. Також обіймав посаду віцепрезидента Асоціації міст України.

За час його керівництва в місті реалізували низку важливих проектів. Серед ключових – будівництво другої черги об’їзної дороги, другої нитки газопроводу, реконструкція аеропорту та створення дитячого хірургічного центру. Було модернізовано КП "Чернівцітеплокомуненерго". Особливу увагу Федорук приділяв збереженню міських земель, культурної спадщини та підкресленню європейського характеру Чернівців.

Довготривале перебування на посаді мера супроводжувалося звинуваченнями у зловживанні службовим становищем, зокрема під час виборчих кампаній, однак ці звинувачення не були доведені. 31 березня 2011 року Миколу Федорука достроково звільнили з посади міського голови рішенням міської ради. Ініціаторами виступили фракція Партії регіонів та частина депутатів від "Батьківщини". Сам Федорук заявляв, що за його усуненням стояли представники політичної групи, пов’язаної з олігархом Дмитром Фірташем.

Справді, Віталій Михайлішин, який став в.о. мера Чернівців після усунення Федорука, був тісно пов'язаний з Фірташем через його молодшого партнера Юрія Борисова. Борисов входив до складу ради директорів головної компанії Фірташа – Group DF, а у 2010-му Фірташ відрядив його на нову ділянку роботи – на посаду директора державної компанії "Укргазвидобування". Борисова називали "смотрящим" за Чернівцями, причому цю роль він зберіг навіть після втечі з України після державного перевороту у 2014 році. Допомагали Борисову його кума Оксана Продан (народний депутат від партії УДАР) та її чоловік Василь Продан, який сам зголом став в.о. міського голови Чернівців. З групою Фірташа у 2010-2014 роках тісно співпрацював також Сергій Осачук, який у листопаді 2019 року став губернатором Буковини, проте у липні 2022-го був звільнений за причетність до розкрадання гуманітарної допомоги.

У 2012 році Миколу Федорука обрали народним депутатом від 201 виборчого округу з центром в Чернівцях. Він балотувався від ВО «Батьківщина». У 2014 році Федорук знову став нардепом від цього ж округу, але вже від «Народного Фронту». Був головою підкомітету з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою. У 2019 році балотувався до Верховної Ради як самовисуванець, однак не переміг. Вже тоді Микола Федорук боровся з онкологічною хворобою, яка й стала причиною його смерті.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?