Новини



Західна Україна за минулий тиждень: Битва за «Поляну Квасову» та підготовка до виборів мера Львова


Андрій Садовий керує Львовом з 2006 року, і має шанси залишитися на посаді після наступних виборів. Єдина можливість для Києва його прибрати – заборонити балотуватися, що передбачає новий законопроект.


На Закарпатті активізувалися «бої» за «Поляну Квасову»

Західна Україна загалом, а Закарпаття зокрема, достатньо бідний на корисні копалини регіон. Тому не дивно, що навіть за такий ресурс, як мінеральна вода, тут точаться справжні війни. До них конкуренти залучають політичні важелі, правоохоронні органи та обвинувачення у зв’язках з Росією. Тим більше, якщо йдеться про такий відомий ще з радянських часів бренд, як мінеральна вода «Поляна Квасова».

Депутат Закарпатської обласної ради від партії «Слуга народу» Володимир Суботовський 14 квітня заявив про спробу рейдерської атаки на його бізнес із виробництва мінеральних вод. Суботовський є співзасновником ТОВ «Аква-Поляна» зі Сваляви, яка розливає мінеральні води під торговими марками «Поляна Квасова», «Поляна Купель», «Лужанська-3» і «Шаянська».

За словами закарпатського депутата, торік улітку екс-губернатор Львівської області, відомий бізнесмен Микола Кміть запропонував йому продати завод. Кміть нібито мотивував це тим, що він та його партнери з МП «Алекс» теж займаються виробництвом мінеральних вод на Закарпатті, і прагнуть об’єднати усіх виробників в один бренд. Після відмови, каже Суботовський, у його бізнесу почалися проблеми – блокування свердловин, обшуки, карна справа проти брата-співзасновника за підозрою у державній зраді. Він пов’язав це із тим, що не захотів продавати компанію за пропозицією Кмітя.

«Люди, які ініціювали цю замовну справу з метою взяти під варту мого брата, обмовились що «це лише привід, щоб вчепитись, бо суди вони не потягнуть» і доповнили – «як тільки вони погодяться продати завод, вся справа розтане як цукор у воді», – написав Володимир Суботовський у соціальних мережах.

Микола Кміть, який перші великі гроші заробив саме на мінеральній воді – до 2008 року він був президентом холдингу IDS Group Ukraine, що випускав, зокрема, «Моршинську» та «Миргородську», – звинувачення Суботовського відкинув. У коментарі львівським журналістам 16 квітня він підтвердив, що майже рік тому справді пропонував продати йому та його компаньйонам завод, але тоді перемовини не були предметними.

«Розмова про продаж, звичайно, була. Я Суботовського знаю років так 20. Він мені тоді сказав, що «я – за продаж», але за умови, щоби він міг залишитися в цьому проекті. І ще сказав, що треба поговорити із другим власником, з його братом. Грошей ми йому не пропонували, оскільки не бачили стану підприємства», – розповів Кміть, нині голова ради директорів агрохолдингу «МУККО».

За словами львівського бізнесмена, після цієї розмови вони кілька місяців не мали контактів, а потім компанії Суботовського подали до суду на МП «Алекс», співзасновником якого тоді був Кміть, через схожі торгові марки мінеральної води. «Алекс» також розливає воду під брендами «Поляна Квасова-8», «Поляна Купель-5», «Лужанська» та «Шаянська». «Ми подали зустрічний позов і судилися», – зазначив Кміть. Він сказав, що рік тому дійсно мав зацікавленість в об’єднанні усіх виробників закарпатської води «Поляна», яких є «5-6 заводів в області» в один бренд. Проте нині він вийшов із засновників МП «Алекс» і «не має стосунку до цієї справи».

Проте це, м’яко кажучи, не відповідає дійсності. З серпня 2024 року 60% МП «Алекс» належить давньому партнеру Кмітя – львівському бізнесмену Олександру Свіщову, одному з головних спонсорів обласної організації партії Петра Порошенка «Європейська солідарність» (ЄС). При цьому у листопаді 2023 року Олександр Свіщов разом із засновником інвестиційної компанії Dragon Capital Томашем Фіалою придбали виробника мінеральної води «Трускавецька».

Щодо звинувачень у замовних обшуках та блокуванні виробництва компанії Суботовського, то свою причетність Кміть заперечив. Він додав, що оскільки діяльність «Аква-Поляна» застопорилася через підозру одного з власників у державній зраді, то навряд чи хтось нині наважиться купити цю компанію.

«Хай самі розбираються тепер. Вони всі закарпатські хлопці», – наголосив Кміть, натякнувши на те, що співзасновниками МП «Алекс» теж є жителями Закарпаття. Справді, цей виробник мінеральної води досі входить до групи компаній колишніх депутатів Верховної Ради від Закарпаття – Василя Петьовки, Павла Балоги та Івана Балоги.

Згідно з даними реєстрів, компанією «Аква-Поляна» володіють Володимир та Віталій Суботовські (кожен по 35%), а також португальська Swan Lake Serviços e Consultores з вільної економічної зони Мадейра (кінцеві бенефіціари цієї компанії не розкриті в реєстрах). У лютому 2025 року близький до СБУ закарпатський блогер та депутат міської ради Ужгорода Віталій Глагола повідомив, що Віталія Суботовського затримала СБУ за підозрою у державній зраді.

Блогер оприлюднив скани документів, згідно з якими затриманий бізнесмен був власником російських підприємств «Агролэнд» та «Агро-Нова». Ці підприємства постачали різну продукцію російським державним установам упродовж 2022-2024 років, а також співпрацювали з Мінекономіки та Міністерством сільського господарства РФ. Глагола також стверджував, що Суботовський є зятем російського бізнесмена Анатолія Оружева, хоча жодних доказів цього не навів.

При цьому Микола Кміть до 2014 року був партнером російських олігархів, співвласників Альфа-груп – Михайла Фрідмана та Петра Авена, мажоритарних акціонерів IDS Group Ukraine. Нині 100% акцій цієї групи заарештовано в рамках кримінальної справи, відкритої київськими властями стосовно Михайла Фрідмана, і Мін’юст України вимагає вилучення в дохід держави корпоративних прав усіх семи підприємств групи. За чутками, саме Кміть може стати керуючим націоналізованої компанії, здатної монополізувати виробництво мінеральних вод в країні. Тож не дивно, що з іншими виробниками він уже поводить себе як монополіст.

У Львові активізувалася підготовка до виборів мера

На минулому тижні львівські телеграм-канали опублікували фрагмент опитування, проведеного Фондом «Громадська думка» у квітні цього року, із рейтингами потенційних кандидатів на посаду міського голови Львова.

На запитання «За кого ви проголосуєте, якщо вибори міського голови Львова відбудуться найближчої неділі?», респонденти відповіли так:

  • Андрій Садовий (діючий мер) – 27,1%,
  • Кандидат з підтримкою Залужного – 18,1%,
  • Максим Козицький (губернатор Львівщини) – 13,2%,
  • Руслан Кошулинський (партія «Свобода») – 12,5%,
  • Олег Синютка (ЄС) – 10,2%,
  • Микола Княжицький (ЄС) – 7,4%,
  • Володимир Гірняк (партія «Громадянська позиція») – 7,2% .

Ще трьох кандидатів підтримали 1-2% респондентів, при цьому від чверті до третини опитаних не визначилися з вибором.

Моделювання другого туру виборів мера показало, що за умови виходу до нього Андрія Садового та будь-кого іншого з-поміж потенційних кандидатів, діючий бургомістр отримує перемогу. Кандидатом, який має найбільші шанси потягатись з Садовим у другому турі, є гіпотетичний «кандидат з підтримкою Залужного»: 42% за Садового проти 38% за цього кандидата.

Варто відзначити три важливі моменти оприлюднених результатів. По-перше, у списку відразу два кандидати від партії Петра Порошенка – екс-губернатор Львівської області Олег Синютка, нині депутат Верховної Ради, та його колега по парламентській фракції ЄС Микола Княжицький. Синютка програв вибори Садовому у 2020 році, і, за чутками, досі не розрахувався з боргами за ту кампанію, – проте все ще має вплив на лідера партії, на гроші якого розраховує. А от Княжицький нібито готовий провести свою кампанію без залучення коштів Порошенка, за гроші підсанкційного українського олігарха Костянтина Жеваго.

По-друге, як не дивно, у губернатора Максима Козицького дуже непоганий рейтинг, хоча за 5 років на посаді голови Львівської обласної адміністрації він дуже мало зробив саме для Львова. Просто Козицький виявився найменш заплямованим кандидатом серед усіх інших, і сприймається мало як не єдина реальна альтернатива Садовому.

Проте насправді найбільша проблема усіх потенційних противників діючого мера Львова полягає в тому, що «кандидат з підтримкою Залужного» і Андрій Садовий – це один і той самий персонаж. Принаймні, станом на сьогодні. Якщо нічого не зміниться, то про другий тур можна не думати, і Садовий залишиться у головному кабінеті ратуші Львова на третій десяток років.

Це добре розуміють в Києві, де Садовий викликає роздратування уже четвертого президента України (він керує Львовом з 2006 року). Тому не дивно, що днями було оприлюднено текст законопроекту, що обмежує кількість термінів перебування на посаді міського голови: максимум два за все життя.

У проекті прописана норма: «Якщо особа до набрання чинності цим законом уже обіймала посаду міського голови два повні строки, то така особа не має права балотуватися на відповідну посаду після набрання чинності цим законом». Хоча за Конституцією закони не мають зворотної дії, проте у фракції президентської партії «Слуга народу» непублічно підтвердили, що готують подібний документ. Насамперед йдеться про спробу прибрати мера столиці Віталія Кличка, але й заміна Садового на більш зручного мера теж цікавить оточення Зеленського.

До розкрутки цієї ідеї одразу ж підключився Максим Козицький. «Ми ж маємо обмеження для президента, то чому їх нема для мерів міст? Тому я підтримую закон про обмеження кількості каденцій для міських голів. Але пропоную зробити обмеження замість не більше ніж два рази – не більше ніж чотири. Бо після двох каденцій людина може мати ще сили та енергію працювати далі, а після чотирьох – сумніваюсь, що в когось буде ентузіазм дбати про громаду», – написав він 15 квітня у соціальних мережах.

Всі коментатори одразу відзначили, що Андрій Садовий керує Львовом якраз четвертий термін. При цьому сам Садовий та підконтрольні йому ЗМІ тему принципово не коментують.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?