Новини



Західна Україна за минулий тиждень: Принц Гаррі у Львові та рівненський воєнком проти мобілізації


Районний воєнком у Рівненській області, колишній бойовий офіцер, відверто розповів про «м’ясні бригади» і втрати в ЗСУ, заявив, що не пустить свого сина в армію та виступив проти мобілізації 18-24 річних.

Принц Гаррі у Львові піарив конкурента Андрія Садового

Молодший син короля Великобританії Чарльза ІІІ, герцог Сассекський Гаррі, відомий як принц Гаррі, 10 квітня таємно відвідав у Львові клініку Superhumans Center («Центр надлюдей»), що займається протезуванням поранених українських військових. Про візит стало відомо лише після того, як вигнанець з британської монаршої родини вже покинув територію України, – судячи з усього, він повернувся до Польщі.

Принц Гаррі прибув до Superhumans Center у супроводі чотирьох британських ветеранів. Він був одягнений у худі з символікою Invictus Games («Ігри нескорених») – міжнародних спортивних змагань для поранених і травмованих військовослужбовців, засновником яких він є. Як повідомив засновник проекту Superhumans, одеський бізнесмен Андрій Ставніцер, під час візиту до центру принц Гаррі зустрівся з учасниками української національної збірної Invictus Games.

Герцог Сассекський провів у клініці декілька годин. «Це мій перший візит в Україну – і точно не останній. Для мене було величезною честю і привілеєм приїхати сюди разом із делегацією Invictus, із деякими з наших спортсменів та учасників Ігор із Великої Британії за останні десять років. Приїхати сюди, до центру Superhumans, і побачити неймовірну, приголомшливу реабілітацію та догляд, які тут надають під одним дахом, спеціально створеним для цього, – це просто вражає», – процитував бізнесмен принца Гаррі.

За словами Ставніцера, у лютому 2025 року Гаррі познайомився з українськими ветеранами, які брали участь в «Іграх нескорених» у Канаді, і «весь цей ланцюжок подій призвів до того», що він приїхав до українських ветеранів у Львів.

Як зазначила американська агенція AP, принц Гаррі 10 років служив у британській армії, зокрема, був другим пілотом-стрільцем гелікоптера Apache в Афганістані, і зробив допомогу пораненим військовослужбовцям «однією з найвидатніших своїх справ». Він став засновником Invictus Games, щоб ветерани з пораненнями могли брати участь у спортивних заходах, схожих на Паралімпійські ігри.

У 2018 році попри заборону своєї бабусі, королеви Єлизавети ІІ, принц Гаррі одружився з американською актрисою і моделлю Меган Маркл. 2020 року Гаррі та Меган спровокували «королівську кризу», бо оголосили про наміри не виконувати королівські обов’язки та вийти з монаршої сім’ї. З 2022 року принц Гаррі разом з дружиною підтримують Київ фінансово. Їхній фонд Archwell перерахував суму, яка залишається в секреті, благодійним організаціям, що надають підтримку Україні. Чи є серед них Superhumans Center – невідомо.

Хоча принц Гаррі є неофіційною особою, західні ЗМІ повідомили, що у Львові він також зустрівся з українським міністром у справах ветеранів Наталією Калмиковою, яка подарувала гостю вишиванку і великодній кошик. Як не дивно, на сайті міністерства інформації про це досі немає.

При цьому зустрічей з губернатором Львівської області Максимом Козицьким та мером Львова Андрієм Садовим у принца Гаррі не було. Власне, зустріч з останнім навряд чи взагалі можлива, адже Садовий на початку повномасштабної війни спробував вкрасти ідею Ставніцера зі створення новітнього центру протезування у Львові. Ось як одеський бізнесмен описував цю історію в інтерв’ю українській редакції видання Forbes два роки тому.

У березні 2022-го Андрій Ставніцер, співвласник одеського порту та логістичної компанії TIS, підготував концепт багатопрофільного реабілітаційного центру, розгортати який вирішив у Львові. «По-перше, тут було відносно безпечно, близько до кордону – іноземці можуть відвідати місто, по-друге, я дружив із мером Львова Андрієм Садовим», – пояснював підприємець.

2 квітня 2022 року Ставніцер уже сидів у кабінеті Садового та розповідав про свою концепцію. «Як зараз пам’ятаю, Садовий сказав: «Андрію, я заздрю, що ця ідея спала на думку вам, а не мені. Це геніально, ми маємо зробити це разом»», – говорив Ставніцер. Вони вдарили по руках і почали працювати. Садовий познайомив Ставніцера із молодим гендиректором Першого територіального медичного об’єднання Львова (ПТМО) Олегом Самчуком. На базі цієї клініки планувалося розгорнути проект.

Ставніцер попереджав, що перш ніж презентувати проект загалом, потрібно зробити багато підготовчої роботи – знайти експертизу, заснувати благодійний фонд, розробити маркетингову стратегію та багато іншого. «За три тижні після цієї зустрічі я одержав запрошення на презентацію проекту Unbroken», – розповідає Ставніцер. Він зателефонував Садовому, і з’ясувалося, що Unbroken нібито є їх спільним проектом. Бізнесмен вважає, що Садовий вирішив використати проект заради власних політичних амбіцій, і дуже поспішив з анонсуванням клініки.

Таким чином, нині у Львів працюють одразу два конкуруючих центри протезування, проте рівень Superhumans Center Ставніцера медичні аналітики вважають набагато вищим, ніж Unbroken Садового. Це пов’язують з глобальними зв’язками одеського бізнесмена: він входить до Наглядової ради Українського національного єврейського конгресу та Наглядової ради Інституту Aspen у Києві, а головним спонсором Superhumans Center є Благодійний фонд Говарда Дж. Баффета.

Зате Садовому вдалося випередити конкурента в іншому аспекті: за підсумками першого кварталу 2025 року Центр трансплантології ПТМО Львова лідирує за кількістю проведених пересадок органів в Україні. Тут провели 34 пересадки (26 нирок, 4 печінки, 4 серця), з них майже 70% – від посмертних донорів. Ким саме були ці донори – цивільними чи військовослужбовцями – в Українському центрі трансплант-координації не повідомляють.

Районний воєнком у Рівненській області публічно виступив проти «бусифікації»

У Рівненській області посилюється скандал навколо відвертих заяв начальника другого відділу Дубенського районного ТЦК Рівненської області підполковника Юрія Ковалюка, зроблених на початку минулого тижня в інтерв’ю виданню «Четверта влада». Колишній бойовий офіцер, який воював на Донбасі з 2014 року, а воєнкомом став лише у січні 2025 року, сказав, що не пустить свого сина в армію, і закликав хлопців у віці 18-24 роки не підписувати контракти зі Збройними Силами, бо їм доведеться служити в «м’ясних бригадах».  

Колеги Ковалюка з Рівненського обласного ТЦК відреагували на це неприхованими погрозами, і місцеві коментатори не виключають арешту бунтівного воєнкома – тим більше, що під час бойових дій у 2023-2024 роках він уже ставав фігурантом адміністративних справ щодо зловживання алкоголем. А у 2017 році він був засуджений на чотири роки позбавлення волі за конфлікт з поліцейськими у Трьохізбенці на Луганщині. Тоді майора Ковалюка звільнили від покарання, і він продовжив службу, а після лютого 2022 командував кількома батальйонами територіальної оборони в Донецькій, Харківській та Сумській областях.

Свою роботу в ТЦК Ковалюк описав журналістам як «хрінову». «Це бачите, більше штабна лінія. Просто зараз такі в армії умови. Зараз не положив людей – все, знімають з посади. Положив – на тобі значка Богдана Хмельницького. Ну і сам процес цей: їздити забирати людей. Яка зараз термінологія? Людський мобілізаційний ресурс. Дивлюся очима командира: те, що ми призиваємо, то із десяти 1-2, хто буде воювати, а решта, або здадуться в першому бою, або СЗЧ», – говорить військовий.

«Розумієте, я сам бачив як воно відбувається. Є такі командири, що вони ложать батальйонами. Просто з початку війни не розрахували наш людський ресурс. Він набагато менший, чим у москалів, і бездумно ложили батальйонами... Ну от зараз випливе Бахмут», – впевнений він. Це донецьке місто знакове для Ковалюка: його батальйон за неповний місяць боїв там втратив 24 людини загиблими і 111 пораненими, і там же пропав безвісти його зять.

«Я виходив з Бахмута, а він зайшов туди. Буквально півгодини і могли зустрітися. Дочка вже другий рік чекає. От це буде в квітні два роки. То пішла служити в Рівненський районний ТЦК. У нас тепер династія ТЦК. Ну вона, правда, служила в мене в розвідбаті раніше солдатом. Оце закінчила кафедру і пішла. А син в мене в цьому році закінчив Львівський торгово-економічний університет. І зараз чекає, щоб наречена закінчила – ще півроку. Ну, я його не пущу в армію, це все вже, хватить. Сину 22 роки», – емоційно говорить Ковалюк.

«Зараз запустили процес від 18 до 24 років, «мільйонниками» ми їх називаємо (йдеться про «Контракт 18-24», однорічну службу за контрактом для молоді, під час якої виплачують 1 мільйон гривень, плюс зарплату, а після закінчення контракту людина може виїжджати за кордон – прим.) Ну я дітей відговорюю від того. Відговорюю, кажу: хлопці, вам прийдеться служити в м’ясних бригадах, там живучість особового складу дуже низька. Питаю, чи батьки знають, чи не знають. Намагаюсь всіляко відмовити», – не приховує своєї позиції воєнком.

За його словами, під цю програму підуть насамперед ті юнаки, яким потрібні гроші. «Оце відправили двох чоловік. Два хлопчини, одному – 21, другому – 22. Питаю, де батьки. Один каже: мама померла, а тато за кордоном, а другий каже: «Я своїм родітєлям нахрєн не нада». Був ще один хлопчина, в нього мама онкохвора, пішов, щоб маму лікувати. А самі не знають, що ті гроші можуть і не получити», – констатує військовий.

Підполковник Ковалюк підтвердив, що заробітна плата співробітників ТЦК залежить від кількості наловленого «мобілізаційного матеріалу». «Нам призначають плани по призову на контракти. Ну, в принципі вигідно. Але зараз от субота-неділя по нулях, не поставив нікого. Завтра вже налаштовуюсь на нараді на сувору догану. Неприємна процедура. В минулому місяці я отримав без премії зарплату, як молодший лейтенант. В цьому місяці теж налаштовуюсь», – іронізує він. Не виключено, що саме зарплатня у 26 тисяч гривень стала останнім поштовхом для відвертих заяв воєнкома.

Після виходу інтерв’ю у Рівненському обласному ТЦК назвали заяви Юрія Ковалюка «суб’єктивними». «Останній з власної ініціативи оприлюднив оціночні судження щодо мобілізаційних заходів, «моральної втоми» особового складу та нібито «халатного ставлення» до «людського ресурсу» у Збройних Силах України. Зазначені заяви, зроблені на четвертому році повномасштабної війни, не сприяють зміцненню обороноздатності держави. Ймовірно, на роздуми Юрія Ковалюка могли вплинути особисті обставини або втома від служби. Не виключаються й інші мотиви», – натякнули воєнкому на державну зраду.

За інформацією моїх джерел, начальство протягом минулого тижня вимагало від Ковалюка каяття та спростування його слів, проте підполковник зробити це відмовився.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?